V Žiline to vrie, primátor sa otočil chrbtom k občanom, chce prihrať milión eur pre právnikov!

0
6782
Primátor Fiabáne sklamal Žilinčanov na plnej čiare. (foto OZ Proti korupcii)

Milión pre právnikov. Šušká sa, že voľby treba splatiť, aj že primátor Fiabáne je „taký“ žilinský Bžán.

Žilinský primátor Fiabáne je sám o sebe bezvýznamná postavička, akých sú v slovenskej politike stovky. Zaujímavý je len tým, že sa za neho v ostatných voľbách postavila skupinka aktivistov, ktorí v minulosti prešli rôznymi škandálmi, a tí dobre hejtovali všetkých navôkol. Úspešne sa im to podarilo a Fiabáne sa stal primátorom. Áno ten Fiabáne, ktorý hlasoval za Memorandum v roku 2007 a tým odštartoval hviezdnu kariéru podnikateľa Trabelssieho. Podnikateľ šikovne využil neschopnosť vtedajšej SDKÚ, ktorej bol Fiabáne členom. Fiabáne dokonca verejne obhajoval vtedajšieho viceprimátora Horeckého (2007 – 2010) podozrivého z korupcie. Voliči to vtedy Fiabánemu spočítali, aj za jeho „aktivity“ na mestskej plavárni, a v parlamentných voľbách v roku 2010 kandidujúceho Fiabáneho neposunuli do parlamentu za SDKÚ, ktorý skončil na jej chvoste.

Fiabáne sa stal iba malým kvietkom na saku svojich poradcov – odborníkov a tento kvietok symbolizuje kvalitu a úroveň jeho charakteru a „novej“, resp. skrachovanej generácie komunálnych politikov. Škandály, ktorými prešiel Fiabáne sa postupne dostávajú na povrch a dnes by už isto uzatváral poradie kandidátov na žilinského primátora.

Viac ako 1 000 000 milión eur dohodol primátor Peter Fiabáne odmenu pre právnickú spoločnosť Karkó pri uzavretí zmluvy s podnikateľom Georgom Trabelssiem. Je viazaná na schválenie jedného z dvoch variantov návrhu usporiadania majetkových vzťahov medzi mestom a žilinským podnikateľom. Otvorene o nevýhodnosti tohto kšeftu píšu na svojich blogoch či facebooku mienkotvorné osobnosti – Vanda Tuchyňová, Patrik Groma či Miriam Šuteková.

Novinárka Vanda Tuchyňová: „Takýto postup pri poskytnutí zľavy na odmene právnikom nesignalizuje nič dobré a už vôbec nie vo vzťahu a v partnerstve so samosprávou, naopak, pôsobí dojmom pochybného handrkovania. Poslancov mohla takáto ponuka reálne dostať pod tlak pri hlasovaní o dohode na mimoriadnom rokovaní zastupiteľstva. Ide viac o manipulatívne obchodnícke praktiky, ako o korektný štandardtý postup stanovenia podmienok odmeny. Asi niet poslanca ale i Žilinčana, ktorého by táto správa nepohoršovala. Milión eur zo žilinského rozpočtu na mediačné a poradenské služby… to rozchodí len málokto. V kuloároch znie jasne. Neprijateľná odmena.“

Novinárka Vanda Tuchyňová. (foto FB Občianske združenie Proti korupcii)

Blog Vandy Tuchyňovej si môžete prečítať na stránke tu.

Mestský poslanec Patrik Groma: „Ide o služby, ktoré mohli zabezpečiť za zlomok hodnoty mestskí právnici, mediátor alebo aj sám primátor, ak by mal odvahu. Dokonca Fiabáne zmluvy podpísal bez súhlasu zastupiteľstva a bez krytia v rozpočte mesta. Za túto sumu mohlo mesto postaviť napr. 2 telocvične, opraviť 3 veľké vnútrobloky, zrekonštruovať 2 mosty na sídlisku Vlčince či opraviť zvyšné chodníky v meste. Toto už nie je drzosť, ale nehoráznosť.“

Mestský poslanec v Žiline Patrik Groma. (foto: myzilina.sme.sk, František Ujházi)

Patrik Groma spolu s viacerými spoluobčanmi rozbehol petíciu na odvolanie primátora Fiabáneho, ktorá je dostupná tu.

Mestská poslankyňa Miriam Šuteková sa vyjadrila prostredníctvom videa na svojej FB stránke a poslala silný odkaz primátorovi Fiabánemu, ktorý bol prichytený pri klamstve v komentári na jej FB profile. Pozrite si video mestskej poslankyne Miriam Šutekovej.

Miriam Šuteková z dôvodov spomenutých vyššie predkladá do mestského zastupiteľstva Návrh na vypovedanie zmluvy č. 372/2019 s právnickou kanceláriou Karkó, s.r.o. zo dňa 10. 7. 2019 tu.

Peter Mikloš

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ