Žilina získala ocenenie za preferenciu dopravy

0
147
Žilinský mestský poslanec Patrik Groma (vľavo) s Jánom Barienčíkom, riaditeľom DPMŽ.

Žilina získala ocenenie za preferenciu dopravy, informoval o tom na svojom FB profile mestský poslanec Patrik Groma.

Ďalej uvádza: „Topkový systém aktívnej preferencie MHD v Žiline získal najviac hlasov v Cene Rádia Slovensko na ITAPA 2019 ako najužitočnejší. Unikátny projekt v hodnote 1,95 milióna €, na ktorom som pracoval so šikovnými ľuďmi z MsÚ a DPMŽ je úspešne v prevádzke. Mesto z oprávnených nákladov zaplatilo len 5 %. Systém výrazne zníži meškanie spojov, ušetrí pohonné hmoty a elektrickú energiu.“

Vedeli ste?

1. Do projektu sú zapojené takmer všetky svetelné križovatky v meste (9). Palubné jednotky vo vozidlách MHD aktívne komunikujú s radičom cestnej dopravnej signalizácie na križovatke, ktorý riadi ich prejazd križovatkou podľa aktuálnej pozície. Radič vyhodnotí, či ide spoj načas, alebo mešká a podľa toho mu buď podrží signál zelenej, aby stihol prejsť, alebo dostane vodič informáciu, že má počkať na zastávke. Pretože, v opačnom prípade by sa zbytočne rozbiehal a brzdil a následne by stál v križovatke na červenú.

2. Pre tento systém bolo nevyhnutné dobudovať 7 kilometrov opticky. Na každej križovatke je stožiar s kamerou, ktorá sníma všetky 4 ramená križovatky a prenáša obraz online na dispečerské pracovisko, kde sa doprava vyhodnocuje.

3. O Cenu ITAPA 2019 súťažia projekty, ktoré sa zameriavajú na ľudí, uľahčujú im život, či sprístupňujú služby, ale aj projekty, ktoré s využitím IT podporujú rozvoj komunít, spoločnosti a prostredia v širšom zmysle.

Peter Mikloš, Zdroj a foto: FB Paťo Grtoma

ZANECHAŤ ODPOVEĎ