Ak sa dopustíte dopravného priestupku, policajt vás nemusí zastaviť, pokuta vám môže prísť poštou

0
301
(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - TASR)

Od 1. októbra 2019 bude polícia v záujme ochrany života a zdravia účastníkov cestnej premávky vo zvýšenej miere využívať inštitút objektívnej zodpovednosti. To znamená, že v prípade nedodržania dopravných predpisov vám môže prísť pokuta priamo domov poštou bez toho, aby vás na ceste zastavili policajti.

Polícia chce aj takto upozorniť na striktné dodržiavanie všetkých dopravných predpisov. Čo nevidieť sú tu Vianoce a všetci si chcú sadnúť za rodinný stôl stôl živí a zdraví.

Máme tu jeseň, to znamená, že aj svoje schopnosti pri vedení vozidla treba prispôsobiť počasiu. Už teraz vodiči zažívajú ranné hmly, čo okrem zlej viditeľnosti prináša aj zvýšené riziko šmyku na cestách. Ukončujú sa poľnohospodárske práce, preto možno častejšie stretnúť veľké pracovné stroje.

Nadránom a podvečer je aktívna aj lesná zver. Myslite na to, keď prechádzate cez prostredie, v ktorom sa zvieratá pohybujú. Srnka, ale aj zajac, dokáže spôsobiť vážne poškodenie vozidla, nehovoriac, že zrážka s nimi môže skončiť tragicky. Preto sa zvieratám nesnažte vyhnúť vo veľkej rýchlosti. Následky šmyku totiž môžu byť oveľa väčšie ako zrážka so zvieraťom.

Ak dôjde ku kolízii, zrazenú zver nikdy neberte, ale zavolajte políciu, poľovné združenie, štátnu ochranu prírody alebo správcu cestnej komunikácie.

Apelujeme aj na chodcov a cyklistov: buďte opatrní a vždy sa poriadne presvedčte, či je bezpečné cez cestu prejsť. Reflexné a ochranné prvky nie je hanba používať, môžu vám zachrániť život.

Autor: Peter Mikloš
Zdroj: MV SR

ZANECHAŤ ODPOVEĎ