Kaplnka sv. Magdalény odhalí svoje tajomstvá

0
2051
Zástupca primátora Patrik Groma iniciuje rekonštrukciu kaplnky.

Milí Žilinčania,

až donedávna kaplnka na Starom cintoríne v Žiline, ktorá nemala majiteľa, chátrala. Po tom, ako sa ju mestu podarilo dostať do svojho majetku, chopilo sa iniciatívy na jej záchranu. Spoločným úsilím sa nám podarilo túto stavbu zapísať do listu vlastníctva mesta a vybaviť pre ňu súpisné číslo (8896), na základe ktorého sa mohlo začať s výskumom. Na tieto účely mesto vyčlenilo sumu 8‑tisíc eur.
„Pre Žilinčanov je to výborná správa. Začali sme s reštaurátorským výskumom kaplnky a už čoskoro očakávame zaujímavé objavy malieb ukrytých pod omietkami tak, ako sa o nich zmieňuje tlač spred 100 rokov. Už sa dokonca objavili aj prvé cenné artefakty. V krátkej dobe budeme o nich informovať verejnosť na tlačovej konferencii,“ uviedol zástupca primátora Patrik Groma.
Kaplnka sv. Magdalény bola postavená Žilinčanmi okolo roku 1707, kedy vznikol aj samotný cintorín. Hoci bola v roku 1989 opravená, od deväťdesiatych rokov postupne chátrala. Mesto Žilina plánuje kaplnku po reštaurátorskom a archeologickom výskume v čo najkratšom čase zrekonštruovať.


PhDr. Pavol Čorba,
vedúci odboru tlačového a zahraničných vecí

Foto: mesto Žilina

Kaplnka na Starom cintoríne.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ