Občianske združenie, ktoré pomáha ľuďom – HAPPY DOGS

0
2521
Psovodi - záchranári
Psovodi - záchranári predvádzajú svoje „umenie“.

Počuli ste už o ňom? Byť šťastní a dávať šťastie aj zvieratám – to vedia ľudia, ktorí toto združenie založili a okrem spoločnej lásky ich spája aj láska ku zvieratám…

   Už samotný názov združenia predstavuje hlavnú víziu, čím sa zaoberá. Vzniklo približne pred dvoma rokmi a jeho členovia pracovali už predtým v iných organizáciách. Združenie založila rodina Sventekovcov, a momentálne sa k nim pridalo niekoľko ďalších mladých ľudí. Pán Sventek začínal v žilinskom psom útulku. Psy boli jeho láska, a tak neskôr začal so záchranárskou kynológiou, kde pomocou špeciálne trénovaných psov vyhľadávali stratené osoby. Samozrejme, k tomu patril aj „cvičák“, kde na výcvik chodili aj „obyčajní“ ľudia a ich psy. No výcviky neboli v poriadku. Boli to zastarané metódy, ktoré zahŕňali často kruté zaobchádzanie so zvieratami, občas hraničiace až s extrémom.
   Neskôr dlhšiu dobu pôsobil spolu s manželkou v Kynologickom klube Rajec a začali sa postupne vzdelávať mimo Slovenska. Vzdelávanie, kde sa naučili porozumieť zvieratám, bolo zamerané na tréningy napravovania problémového správania zvierat ich pozitívnym posilňovaním. Tieto metódy v zahraničí fungujú už dávno, len na Slovensku sa používajú veľmi málo. Začínali s edukáciou ľudí, s osvetou a pomocou zvieratám, keď si ich majitelia nevedeli pomôcť, a to bez použitia akýchkoľvek donucovacích prostriedkov, či už elektrických alebo ostnatých obojkov, škrtiacich šnúrok, kopancov a iného fyzického či psychického nátlaku. Premenili tréning a výchovu na hru a zábavu. Ľudia prišli na to, že sa to dá aj inak a psy sa im stali priateľmi a „parťákmi“, neboli to viac ich podriadení, ktorí poslúchajú len zo strachu. Tešia sa záujmu ľudí, ktorí za nimi dochádzajú aj z iných miest a tiež ich pozývajú k sebe.
   Okrem týchto aktivít už štvrtý rok organizujú vianočnú zbierku Anjel Vianoc pre deti z detských domovov. Tento rok obdarujú spoločne 130 detí, ktorým nájdu „anjelov Vianoc“. Tí im spríjemnia sviatky pestrým programom so psíkmi, štvorkolkami, koníkmi atď. Ďalším plánom je vybudovanie výcvikového priestoru v obci Strečno, ktorá im poskytla pozemok a dotáciu. Tu plánujú viesť prípravu s majiteľmi a ich psami, ale aj ­prípravu záchranárskych psov, keďže tréneri sú aj členmi Záchrannej služby východ – psovodi záchranári.
   A čo by chceli zmeniť? Je to hlavne prístup k zvieratám. V prvom rade by si mal každý jeden človek uvedomiť, aká veľká zodpovednosť je zadovážiť si psa a dobre porozmýšľať, či psovi môže poskytnúť všetko pre jeho spokojný a šťastný život. Psy sú takisto cítiace bytosti. Netreba sa k nim správať, ako keby to bola vec. Pretože všetko sa dá zvládnuť aj bez nátlaku a zbytočných trestov. Skúste sa vžiť do roly zvieraťa. Prečo mu mám robiť niečo, čo mne samému by sa nepáčilo? To zviera vám lásku niekoľkonásobne vráti. Aj keď je to len malá smietka, možno raz urobíme tento svet lepším. Aby sme sa nielen k zvieratám, ale aj k sebe dokázali správať slušne a s úctou a hlavne, aby sme si navzájom dokázali nezištne pomáhať.
   Skúsme sa zamyslieť aj nad tým, prečo máme nezodpovedných a zodpovedných psičkárov? Poďme spoločne riešiť situá­ciu tak, aby sme boli spokojní všetci, aj zvieratká, aj majitelia psov, aj ostatní občania Žiliny a urobme spoločne dobrú vec.


Jana Filipová, poslankyňa MsZ Žilina
Foto: archív Heleny Sventek

Článok bol publikovaný v Žilinskom Kuriéri č. 10 - 11/2017.

Tréneri
Tréneri

ZANECHAŤ ODPOVEĎ