NA ROVINU S PATRIKOM GROMOM

0
1616
Patrik Groma kandiduje
Patrik Groma kandiduje za poslanca Žilinského samosprávneho kraja.

Rozhovor

Aj keď ste relatívne mladý človek, už dlho pôsobíte v komunálnej politike. Prečo práve politika?
   Presne si spomínam na deň, keď som vstupoval do komunálnej politiky, bolo to v decembri 2002. Je to už dlhých 15 rokov. Bol som odhodlaný všetko zmeniť, mnohí sa mi smiali, poklepávali ma po ramene so slovami: „Mladý, však to skús, rýchlo narazíš. Uvidíš, nemá to zmysel.“ Mal som smelé plány, sny a vieru, a to mi vydržalo dodnes. Krok po kroku, veľmi pomaly a ťažko som ľudí presviedčal, vysvetľoval, argumentoval a pomáhal úplne malými skutkami. Ale vždy som veril, že to má zmysel.

Politika vie byť však aj krutá… určite ste to zažili i na vlastnej koži.
   Máte pravdu, pán redaktor. Neraz ma moji politickí oponenti zhodili, urazili či ohovorili, mnohokrát v médiách a nielen mňa, ale i mojich blízkych. Vždy sa ale postavím za všetko, čo je správne, aj keby som tam mal stáť sám. Zažil som skutočne absurdné chvíle, keď sa klamári a zlodeji pod maskou čestných a spravodlivých dostali na vrchol a obviňovali všetkých naokolo. Niekedy som už skutočne bol na pokraji so silami, nedarilo sa mi presadzovať potreby voličov v zastupiteľstve, politické koalície valcovali pri hlasovaní všetky návrhy. Nikdy som ale neprestal veriť v dobro a vďaka obrovskej podpore rodiny, priateľov a vás, milí čitatelia, som dnes v pozícii zástupcu primátora a stále sa snažím konať správne veci. Vy mi tú snahu o víťazstvo dobra vraciate v podobe vďaky, podpory, uznania, ale i vašich hlasov. Pre správne myšlienky som pevne rozhodnutý ďalej pracovať, kandidovať a nepodľahnúť ničotnosti zla. Rozhodnutie nevzdať sa falošným demokratom, lobistom a ich pätolízačom, ktorí sa chytajú do vlastnej siete, je jediné správne.

Vždy sa ale postavím za všetko, čo je správne, aj keby som tam mal stáť sám.

Ľudia vás poznajú ako ľudomila, nezištne pomáhate, kde sa dá.
   Všetci, ktorým sa darí, by mali pomáhať. Je to úplne prirodzené. Myslím si, že to robia takmer všetci, či? Nik si predsa nezoberie do hrobu peniaze či statky. Treba sa vedieť nezištne podeliť, urobiť radosť druhým. A radosť obdarovaných ľudí je potravou pre moju dušu.

Patríte medzi aktívnych ľudí, píšete vedecké knihy, vyštudovali ste ekonómiu na červený diplom, dokonca už opäť diaľkovo „zarezávate“ na tretej vysokej škole. Ste aktívny v politike. Ako relaxujete a zvládate stres?
   Pomáha mi rodina. Tá je pre mňa prvoradá. Nič nepomôže lepšie ako pokojné rodinné zázemie. Domáca pohoda ma naštartuje, dáva mi silu a potrebnú energiu. Silu čerpám i z prírody, často v nej trávim svoj voľný čas. Ale aj fyzická práca je pre mňa relax. Mám malú farmičku, kde sa „vybláznim“ počnúc kydaním hnoja až po strihanie oviec. Kto neverí, nech sa príde pozrieť, každý dobrý človek je vítaný. A k tej škole (smiech), celoživotné vzde­lávanie je dnes absolútne nevyhnutné.

„Kde niet lásky, hľadajú sa chyby.“

Ľudia vás poznajú ako človeka „čo na srdci, to na jazyku“.
   Nikdy som si nedával servítku pred ústa, všade a za každých okolností som vždy úprimne hovoril, čo si myslím. Narobil som si tým, samozrejme, celú armádu nepriateľov. Všetci tí „opatrní“, ktorí si neradi pálili prsty a báli sa povedať, čo si naozaj myslia, nenávideli vo mne vlastnú zbabelosť. Všetci tí, ktorých sa moje otvorené slová dotkli, podaktorí, ktorým som nechtiac (ale aj úmyselne) vliezol do kapusty, ku mne nikdy neprejavovali nejaké zvláštne sympatie, skôr naopak. Nie sú mojimi fanúšikmi, ani sa nimi nikdy nestanú. Nuž, aké ohľady? Pripúšťam, že som vo svojich hodnoteniach niekedy tvrdý, nekompromisný a tam, kde to bolo potrebné, aj občas drzý. Jednoducho som priamy.

Ako vnímate mediálnu manipuláciu?
   Nemám rád mediálne manipulácie, je to ako v lokálnej farme zvierat… Ide o to, že včera sa čierne prasa nahradilo ružovým, zajtra bude biele… ale stále to bude iba prasa (smiech). Viem, že sa pripravuje ďalšia rozsiahla antikampaň voči mne. Už sa neviem dočkať, čo moji neprajníci tentokrát vymysleli.

Lepšie je zapáliť malú sviečku, ako preklínať tmu.

Žiline sa posledné roky extrémne darí. Ako ste to dokázali?
   Je to kolektívna práca slušných ľudí. Podarilo sa „odstrihnúť“ pijavice, ktoré roky odsávali peniažky z rozpočtu mesta – pofidérne centrá voľného času či nevýhodné zmluvy. Urobili sme transparentné verejné obstarávania a nad rámec zákona zverejňujeme všetky dokumenty. Sme 9. najtransparentnejšie mesto na Slovensku. Znížili sme zadlženosť mesta na minimum. A je to vidieť; opravené jasle, škôlky či školy. Rekonštrukcie chodníkov, ciest, parkov a verejného osvetlenia. Bezplatná MHD. Takmer dva milióny eur na podporu kultúry a športu. Ale stále je priestor zlepšovať sa. A my sa zlepšujeme. Som však sklamaný, že sa nájdu aj takí poslanci, ktorí nám miesto pomoci hádžu polená pod nohy. Sú to najmä tí, ktorí prišli o tučné kšefty, alebo sú „ošampónovaní“ lobistami. Riadia sa heslom: „Kde niet lásky, hľadajú sa chyby.“ Je mi ich však nesmierne ľúto, veď závistlivci a neprajníci sú veľmi nešťastní ľudia.

Vyznanie na záver
   Nie som naivný, ale z hĺbky srdca som bezvýhradne presvedčený, že práve v dnešných časoch nesmieme stratiť dobro a najmä vieru v neho, čo všetci naliehavo potrebujeme. Každý z nás si predsa uvedomuje, v akej neľahkej dobe žijeme. Lepšie je zapáliť malú sviečku, ako preklínať tmu. A pamätajme si, že svetlo je silnejšie než tma. Vždy keď ho zapálime, tma sa rozplynie…

-MIV-
Foto: archív

Článok bol publikovaný v Žilinskom Kuriéri č. 10 - 11/2017.

Objednávateľ: Patrik Groma, Žilina, dodávateľ: Business Corp, s. r. o., P. Mudroňa 1191/5, Žilina, IČO: 45 440085

ZANECHAŤ ODPOVEĎ