Čestne a zodpovedne

0
1991
Trio z Chotára a Ťažká muzika z Terchovej
Trio z Chotára a Ťažká muzika z Terchovej hrali a spievali dôchodcom.

Voliť by sme mali nielen srdcom, ale aj rozumom

Už o niekoľko dní budeme voliť v žilinskom volebnom okrsku číslo 11, teda v okrese Žilina, „svojich“ 13 poslancov a, samozrejme, župana, teda predsedu vyššieho územného celku VÚC. Kandiduje 29 tzv. nezávislých, 20 politických strán posiela do boja 60 nominantov, z toho najviac – 13 koalícia KDH, SAS, OKS, NOVA, OĽANO, SNS 12, SMER 11, Kotleba 10, Sme rodina 3, KSS a Nový parlament po 2 a po jednom Vzdor strana práce, Slovenská ľudová strana A. Hlinku, Národná koalícia, EDS, Most-híd, Doma dobre a Šanca. Spolu teda 89 adeptov na post poslanca VÚC. Na päť rokov.

AKÉ KÁDRE BUDEME VOLIŤ
   V žilinskom volebnom obvode kandidujú takmer všetci poslanci mestského zastupiteľstva v Žiline, sekretárky, publicisti, robotníci, živnostníci, direktori, poslanci NR SR terajší aj minulí, učitelia, lekári, sociálni pracovníci, primátori a zástupcovia primátorov a starostov, pomerne veľký je počet kandidujúcich penzistov, právnikov, úradníkov mestských, obecných a štátnych úradov, muzikanti, koncipienti, športoví referenti, invalidi, finanční agenti, chýbajú poľovníci, rybári, záhradkári atď…
   Tak ako na hudbu treba mať hudobný sluch a talent, tak aj na výkon politickej funkcie treba mať určité predpoklady. Hodilo by sa vzdelanie, najradšej vysokoškolské, to má 63 adeptov, ostatní – asi tretina má stredoškolské a základné vzdelanie. Okrem vzdelania by na škodu veci neboli aké‑také životné skúsenosti. Čo je však na adeptovi najvzácnejšie, to je jeho charakter, ten aj podľa Bélu Bugára rozhoduje. A česť, morálny fundament. Ide o to, aby sa človek vo funkcii po roku – dvoch nepremenil na prasiatko, ktoré kašle na svojich voličov a od válova ho neodoženie ani atómová bomba.

Je životne dôležité, aby poslanci i župan boli féroví a čestní ľudia, ktorí nielen chcú meniť veci k lepšiemu, ale sú aj schopní rozhodovať odborne i ľudsky na úrovni, nikomu neblížiť, veci posúvať k lepšiemu.

O ČOM ROZHODUJE 57 POSLANCOV ŽUPY
   Aj keď 13 poslancov Žilinského okresu tvorí len 22,8 % z celkového počtu, spolurozhodujú o významných veciach celej župy, najmä o ľuďoch. Župa je veľký úrad a zamestnáva priamo alebo v podriadených útvaroch stovky ľudí vrátane riaditeľov a riadiacich pracovníkov, čo môže vytvárať pokušenie dohodiť „flek“ aj kamarátovi; darmo sa nehovorí, že príležitosť robí zlodeja. Takéto prešľapy sa našťastie v činnosti župy nepreukázali, no pokušenie tu stále bolo a je. Nehrá sa pritom o fazuľky – ide o najmenej 80 direktorských funkcií, s podriadenými útvarmi to môže byť aj dvakrát toľko v divadlách, galériách, hvezdárni, knižniciach, kultúrnych strediskách, múzeách, stredných školách a školských zariadeniach, zariadeniach sociálnych služieb, nemocniciach atď… Preto je životne dôležité, aby poslanci i župan boli féroví a čestní ľudia, ktorí nielen chcú meniť veci k lepšiemu, ale sú aj schopní rozhodovať odborne i ľudsky na úrovni, nikomu neblížiť, veci posúvať k lepšiemu a nie k horšiemu tak, ako to robia ľudia nečestní a neschopní, pretože aj takých je v politike habadej. Ľudia a vplyv župy na ľudí, vrátane peňazí, ktoré tečú cez týchto ľudí, to je, či sa to niekomu páči alebo nie, príliš silné pokušenie mať niekoho v hrsti, cez jeho pracovné miesto a plat ovplyvňovať život jeho a jeho rodiny.
   Župa rozhoduje aj o licenciách a ambulanciách pre súkromných lekárov v kraji. Je na nej, či, kde a komu licenciu pridelí alebo odoberie. Je to zase o ľuďoch a peniazoch. Župa rozhoduje významným spôsobom aj o bytí a nebytí lekárov, kto má so župou dobrý vzťah, má často po probléme, kto nie, musí sa viacej snažiť. Župa priamo i nepriamo rozhoduje aj o tom, akú zdravotnú starostlivosť dostanú občania v mieste svojho bydliska i celom kraji, do akých škôl budú chodiť naše deti, kto ich bude učiť a čo ich bude učiť, či budeme mať v knižniciach hodnotné knihy, či budú v múzeách kvalitné zbierky, na ktoré nekvapká voda, akú podobu budú mať Cyrilo-metodské i Jánošíkove dni v Terchovej, akú kultúru nám poskytne, aká bude nemocničná starostlivosť na Orave a v Liptove, ako budú fungovať domovy sociálnych služieb pre dôchodcov, čo budú jesť, na čom budú spať, jednoducho povedané – župan, jeho úradníci a 57 poslancov vrátane tých 13 žilinských budú päť rokov rozhodovať o kvalite života 690-tisíc ľudí Žilinskej župy.

PREČO ČESTNÍ A SCHOPNÍ
   Ten, kto sleduje politické šarvátky a s neľúbosťou nesie klamstvá a lži i otravovanie všetkých obyvateľov Žiliny nezmyselnými a nečestnými útokmi medzi politikmi, ten mi dá určite za pravdu, ako hovoria Nemci „es ist Zeit“, že je naozaj čas, aby veci verejné začali ovplyvňovať ľudia čestní a schopní. Beriem len kombináciu čestný a schopný. Čestný a neschopný je ľuďom nanič. Nečestný a schopný – to môže byť pohroma pre ľudí i štát. Nečestný a neschopný by mal sedieť doma za pecou a nehrabať sa do politiky. Dúfam, že mi dáte za pravdu.

Som presvedčený, že politika sa dá robiť aj čestne a v prospech spoločnosti.

   Za vyše dva roky, čo sa pohybujem v komunálnej politike, som poznal mnoho čestných a schopných ľudí, našťastie aj nečestných a neschopných, či lepšie povedané schopných všetkého. Som presvedčený, že politika sa dá robiť aj čestne a v prospech spoločnosti. Ak ju budú robiť čestní a schopní ľudia. Spolu s nimi som sa rozhodol uchádzať sa o vašu dôveru a kandidovať za poslanca župy, aby som mohol, v súlade s mojím presvedčením, ovplyvňovať svoj i váš život, život mojich troch detí i vašich detí tak, aby žili v spravodlivom, demokratickom a právnom štáte, kde sú si ľudia pred zákonom rovní, kde jeden druhého nešpiní a neokráda, kde silnejší pomôže slabšiemu, bohatý odkázanému, muž žene, politik občanom. Toto je moje presvedčenie, toto je môj cieľ. Podľa môjho názoru treba poriadne vyvetrať, dobre porozmýšľať, komu dáte dôveru, aby obhajoval vaše záujmy, a dať šancu generácii, ktorá je naozaj čestná a schopná, ktorá chce, vie a môže. Päťročné volebné obdobie nás buď posunie dopredu, alebo to bude premárnený čas, ktorý už nikdy nedobehneme. Toto je naša spoločná šanca, využime ju. Určite nám pomôžu aj politici, ktorí už preukázali, že sú nielen čestní, ale aj schopní, pretože takých je okolo nás nemálo. Aj v meste a okrese Žilina.


Mgr. Branislav Delinčák
Foto: Marián Závacký

Článok bol publikovaný v Žilinskom Kuriéri č. 10 - 11/2017.

Župa rozhoduje o kvalite života veľkých aj malých.
Župa rozhoduje o kvalite života veľkých aj malých. V kraji celkom o 690-tisícoch ľudí, ktorým je však ľahostajná. Volí len 20 % voličov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ