Ibištek v záhrade
Ibištek je známa bytová rastlina, ktorú môžeme pestovať aj celoročne vonku ako opadavý ker. Pôvodom je z Ázie. U nás sa darí hlavne ibišteku sýrskemu, ktorý zvláda aj naše zimy. Ak si ho zadovážite, neoľutujete, pretože bude kvitnúť celé leto. Vyskytuje sa v rôznych farebných variáciách od bielej až po tmavofialovú, pričom kvety dosahujú veľkosť až 10 cm.
Rastú veľmi pomaly, ale pri optimálnych podmienkach dorastú až do výšky 3 m. Preto si treba dať záležať pri výbere miesta, malo by byť v závetrí na južnej strane, ktorá je suchá. Neznáša premokrenie – v tom prípade začnú plesnieť puky kvetov.
Vysádzame ho na jar, aby malá rastlinka stihla zakoreniť a pripraviť sa na nadchádzajúcu zimu. Vhodný substrát dosiahneme zmiešaním záhradnej zeminy s kompostom a rašelinou. Kompost môžeme prihodiť aj pred zimou. Mladé rastlinky zakvitnú až za 3 - 4 roky. Režeme ho hlavne vtedy, keď nekvitne. Je dobré ho zrezať, aj ak nerastie do pekného tvaru. Odstraňujú sa staré a poškodené výhonky, presvetľuje sa stred. Konáriky, ktoré necháme, môžeme skrátiť o tretinu alebo polovicu.
Ibištekov je vyše 200 druhov a okrem okrasy našej záhrady má aj veľmi blahodarný účinok na ľudské telo. V tomto prípade ide o ibištek jedlý (používa sa pri liečbe kardiovaskulárnych ochorení, chudokrvnosti, osteoporóze – pomáha rastu a regenerácii kostí, zubov a kostnej drene).
Ibištek ako liečivo
Ibištek sudánsky sa používa pri depresiách a vyčerpanosti, pretože dodáva energiu, povzbudzuje myseľ, zlepšuje náladu a ibištek ružový sa používa pri problémoch s obličkami a močovými cestami, ako aj pri zavodnení organizmu – má močopudné účinky, a teda odvodňuje telo, prečisťuje obličky a hrubé črevo.
Má antibiotické a antiseptické účinky. Podporuje obranyschopnosť, detoxikuje organizmus, prečisťuje a podporuje cievy a obličky. Je vhodný pri bolestivej menštruácii či v menopauze. Pôsobí ako prevencia pri kardiovaskulárnych ťažkostiach – prečisťuje cievy, znižuje vysoký tlak a cholesterol. Redukuje nadváhu, stimuluje pamäť. Zabraňuje nadmernému poteniu.
Má veľký obsah ovocných kyselín – citrónová, jablčná a askorbová. Obsahuje tiež polysacharidy, minerály, soli a flavonoidy.
Ibištek, botanicky Hibiscus, je často používaný na farbenie a ochucovanie potravín, ako sú želé a šťavy.
Tip:
Vyskúšajte aj kandizovaný ibištek. Potešíte mlsný jazýček a zároveň urobíte niečo pre svoj organizmus. Je zdravou maškrtou aj pri športe.
-DV-, foto: autorka