Pravda a lož

0
830
Žilinský Kuriér - posol dobrých správ

   Štúrovec a básnik, národný dejateľ Samo Chalupka by si v dnešnej dobe ani neškrtol. A z toho, čo má napísané na hrobe, sa dnešní „dejatelia“ a národní buditelia (rozumej politici závislí od politických strán, prebehlíci i akože nezávislí), často excelentní zlodeji, len smejú. Chalupka si želal, aby mu na hrob napísali toto: „Pravde žil som, krivdu bil som, verne národ môj ľúbil som. To jediná moja vina a okrem tej žiadna iná.“ Aj bratia Česi mali na cigánstva prísny meter, keď hovorili: „Kdo lže, ten krade a do pekla se hrabe.“ Dnešná doba lož premenovala na hoaxy, a tak mnohí nevedia, či klamú alebo len hoaxujú.
   Na Slovensku sa opäť vyrojili stovky všelijakých volebných stupídností, pomocou ktorých sa snaží kdekto, popri naozaj charakterných a pravdovravných ľuďoch, priživiť na úkor národa. Áno, dva mesiace pred voľbami do vyšších územných celkov opäť počujeme, že „je čas na zmenu, chce to zmenu, spolu to dokážeme, hrdo, odborne, slušne, vymeníme župana, čo sa rád hrá na pána…“ a blá, blá, blá. Volebná ruja trvá krátko – len do sčítania výsledkov volieb. Päť rokov bude ticho.
   VÚC voľby národ nevzrušujú. Voliť chodí len pätina voličov, prevažne starších ľudí. Ostatní na to kašlú, na vlastnú škodu. Kandidáti na župana usvedčujú jeho, a vlastne i seba, z klamstva. Východniari by povedali, že „šalia ľudí“. Pravidelne a beztrestne. Na jednej strane svorka klamárov, na druhej pár poctivcov, ktorí sa snažia burcovať ostatných proti lžiam, bezpráviu, nespravodlivosti… Tí, čo nájdu odvahu povedať pravdu, riskujú, že nie klamárov a zlodejov, ale ich budú trestne stíhať, že ich vyhodia z roboty, že im niekto podpáli auto, dom či rozbije hlavu.

Mnohí nevedia, či klamú
alebo len hoaxujú.

   Politici sa chvastajú, ako sa nám ekonomicky dobre darí. To je pravda. Mnohí žijeme v blahobyte, ba až prepychu a najmä v mieri. Nie preto, že máme schopných a charakterných politikov (aj takí sú), ale preto, že tu máme skromných a pracovitých ľudí. Napriek tomu je čas „ojazdené“ hviezdy politického neba nahradiť novými, mladými a schopnými ľuďmi (aj takí sú). A starým zaželať – S pánom Bohom, choďte od nás – ako to kedysi v televízii pekne zaspieval Vladimír Mečiar.
   Plné brucho ešte neznamená, že žijeme v právnom a fungujúcom štáte, ktorý si plní všetky funkcie, kde sa každý cíti bezpečne a odkiaľ neutekajú mladí ľudia. Kde vládne spravodlivosť a kde sa oplatí narodiť, žiť i zomrieť.


Mgr. Branislav Delinčák,
poslanec MsZ v Žiline

ZANECHAŤ ODPOVEĎ