Radí vám záchranárka
Dusenie sa dieťaťa je pomerne časté, najčastejšou príčinou je vdýchnutie cudzieho predmetu, či už pri hre alebo keď dieťa papá.
Náhly kašeľ, dieťa začne lapať po dychu, nemôže rozprávať, ukazuje na hrdlo a tvárička mení farbu, vtedy je jasné, že potrebuje pomoc, pretože sa dusí. Rýchlo konajte! Aj keď ste vystrašení, musíte okamžite konať! Nadýchnite sa a snažte sa nepanikáriť.
-
Dieťa do 1 roka
- Údery medzi lopatky. Položte si dieťa v polohe na brušku na svoje predlaktie, hlava je uložená nižšie ako hrudník. Dlaňou druhej ruky udrite dieťa primeranou silou päťkrát medzi lopatky, kontrolujte stav dieťaťa a opakujte.
- Údery na hrudnú kosť. Odporúča sa ako druhá alternatíva. Medzi svojimi rukami ho otočte ako „sendvič“ (fixujúc hlavu a krk) tak, že leží na chrbátiku s hlavou dolu na vašom druhom predlaktí a udrite ho päťkrát na hrudnú kosť (na miesto, kde sa robí masáž srdca), avšak údery majú byť silnejšie a pomalšie ako pri masáži srdca.
-
Väčšie dieťa
- 1. Zozadu objímte dieťa tak, že jednu ruku zovriete v päsť, položíte ju na hornú časť brucha dieťaťa, a na ňu druhú ruku. Urobte päť prudkých stlačení smerom šikmo dovnútra a hore (v smere, ktorým chcete teleso vypudiť).
- 2. Ak dieťa upadá do bezvedomia (neudržíte ho v stoji), urobte manéver v ľahu na chrbte. Kľaknite si obkročmo nad stehná dieťaťa, hranu dlane priložte do stredu hornej časti brucha (medzi hrudnú kosť a pupok), pričom prsty sa počas následného stláčania nedotýkajú dieťaťa. S vystretými lakťami stláčajte brucho smerom dovnútra a hore.
Údery medzi lopatky 5‑krát, ak je dieťa pri vedomí, môže stáť v miernom predklone.
Ak boli údery medzi lopatky neúčinné, odporúča sa tzv. Heimlichov manéver. Má dva varianty:
Po uvoľnení dýchacích ciest skontrolujeme obsah ústnej dutiny, odstránime viditeľné predmety a skontrolujeme priechodnosť dýchacích ciest. Ak však nedošlo k zlepšeniu, cyklus úderov opakujeme, kým sa neuvoľnia dýchacie cesty a dýchanie sa neobnoví.
Hlavnou zásadou je najprv dieťa zachraňovať a až potom volať záchrannú zdravotnú službu 155/112!
-
Volajte Záchrannú zdravotnú službu, ak:
- dieťa prestane dýchať,
- mu nemôžete uvoľniť dýchacie cesty,
- sa dieťa ďalej dusí, aj keď ste už odstránili predmet blokujúci dýchacie cesty.
Ak dieťa nedýcha, okamžite pristupujeme k resuscitácii/oživovaniu!
Mgr. Petra Proftová, záchranárka
Foto: www.rodinka.sk