Všetkým mamičkám

0
639
Žilinský Kuriér - posol dobrých správ

Žilinský Kuriér 6/2017

     Druhá májová nedeľa v roku patrí vo svete mamičkám, tretia júnová nedeľa oteckom. Už v starovekom Grécku 250 rokov pred naším letopočtom oslavovali ženu ako darkyňu života. Postupne sa pridávali Rimania, Angličania a celý svet, pretože je čo oslavovať, je komu vzdávať hold, úctu a poďakovanie za všetko, čo ženy, a najmä mamičky, pre ľudstvo a každého jedného z nás urobili a robia.
     Mama je stred vesmíru, trpiteľka, ktorá obetavo a poväčšine s láskou privádza na svet novú generáciu potomkov. Malý človiečik pudovo hľadá už v prvých chvíľach života oporu a záchranu u mamy. Je jedno, či má farbu bielu, žltú, čiernu alebo čokoládovú. Nerozhodujú ani oči, ani vlasy, rozhoduje srdiečko v hrudi malého drobca a jeho matky. Rozhoduje cit, láska, nádej na pokojnú starobu, očakávanie, že sa o rodičov bude mať kto postarať v čase, keď ich údy ochabnú, myseľ prestane slúžiť, keď sa z malej penzie nebude dať kúpiť nielen strava, ale ani životne dôležité lieky.
     Prevažná väčšina mojich rovesníkov si svojich rodičov, a najmä svoje mamy, váži a snaží sa urobiť ich život lepším a krajším, urobiť im radosť, prejaviť im úctu, splatiť im dlhy prebdených nocí pri posteli, prikladaní studených obkladov na horúčkou zmietané telo. Za strach, aby im osud nevzal ratolesť ešte skôr, ako prídu vnúčatá. Za cit, ktorý mama vdýchla do duše svojich potomkov a urobila z nich ľudí. Za to, že ich naučila ľudskosti, slušnosti, súcitiť s inými, v živote menej úspešnými a šťastnými súkme­ňovcami. Aj za to, aby nezabudli, že na tento svet prišli ako ľudia, ktorí rešpektujú človečinu a jej prejavy – úctu k druhým, vďaku k pomáhajúcim, vernosť pravde, ochotu pomôcť odkázaným, chudobným a opusteným.

Vďaka vám, naše vzácne, obetavé, láskyplné a oddané, mamičky.

     Mnohé nemajú na ružiach ustlané. Aj keď by dali svojim deťom všetko na svete – vzdelanie, bývanie, radosť zo života, dostatok duševnej i fyzickej potravy, mier, lásku, ba mnohé by za ne dali aj vlastný život, mnohým sa to nepodarí a nie vlastnou vinou. Matky nám obetujú profesionálnu kariéru, často aj svoje túžby a nádeje, sú našimi najlepšími advokátmi, armádou, ktorá sa postaví na odpor každému, kto nám chce ublí­žiť. Neraz za to platia aj cenou najvyššou – vlastným zdravím a šťastím – v lepšom prípade, v horšom aj vlastným životom.
     Na Slovensku sa rozvádza takmer polovica manželstiev. Matka v neúplnej rodine zvyčajne ostane bez financií, mnohé aj bez strechy nad hlavou, jej šance na dôstojný život sa rapídne znižujú, počet preplakaných nocí a beznádejných dní, naopak, rastie každým dňom. Bez otca, bez peňazí, bez nádeje na lepší život je na svete otupno. Pre matky i pre deti.


Mgr. Branislav Delinčák,
poslanec mestského zastupiteľstva v Žiline

ZANECHAŤ ODPOVEĎ