Klebeta je ako uhoľ, keď človeka nepopáli, aspoň ho zamaže

0
2504
had a ryba
Nezávislý had z klubu NEHA (nezávislé hady) zachraňuje rybu pred utopením.

STARÉ ŠTRUKTÚRY V NOVÝCH KABÁTOCH

   Na inom mieste Žilinského kuriéra píšeme o ekonomickej i mentálnej kondícii mesta Žilina. Je historicky najlepšia. Po rokoch šafárenia sa konečne prestalo kradnúť, riadiace procesy sú transparentné, zákazky mesta sa poväčšine zadávajú na základe elektronických verejných súťaží, prosto povedané – vraciame sa do normálu. Okrem periodík, ktoré hlava‑nehlava bili a bijú do mesta, na mediálnom trhu pribudol aj Žilinský Kuriér, ktorý si vytýčil za cieľ podľa hesla Mesto ľuďom – ľudia mestu objektívne a pozitívne informovať Žilinčanov o dianí v meste. Chcel a chce prebúdzať v nich hrdosť na to, že sú obyvateľmi práve tohto mesta, že sa tu dejú pozitívne veci, že sa tu oplatí žiť. Bohužiaľ, sú tu štruktúry, ktoré si hovoria „nezávislé“, no v skrini im ešte nevychladli kabáty, v ktorých mesto doviedli takmer do krachu. Hovorme im „dzurindovci“, „harmanovci“, „slotovci“, ako kto chce. Sú to stále tí istí politici. Raz straníci, raz nezávislí. Ako sa im to hodí.

DEJSTVO PRVÉ – PLATY POSLANCOV
   Písali sme o nich v marci a Kuriér bol a je proti tomu, aby žilinskí poslanci na návrh Miroslava Sokola ochudobnili mestskú kasu o státisíce eur. No stalo sa, poslanci Bechný, Ján Ničík, Plešinger, Sokol, Chodelková etc. väčšinovým hlasovaním presadili, že každý poslanec, lenivý aj usilovný, dostane minimálne mesačne 435 eur. Je to celoslovenská rarita, ľudia, ktorí musia ráno čo ráno vstávať a ísť si „odmakať“ svoju šichtu do roboty, to musia považovať za aroganciu moci. Keď totiž niekto odrobí do mesiaca len pár hodín, alebo ani to nie, a dostane za to 5220 eur za rok, je to výsmech všetkým voličom. Poslanci vytiahnu z mestskej kasy ročne najmenej 161 820 eur. V čísle 14 Žilinského večerníka poslanci Bechný, Fiabáne, Maňák, Bačinský, Ján Ničík, Peter Ničík, Plešinger, Sokol a Zrník, teda spolu deväť, zväčša bývalých „dzurindovcov“, ktorí pili až do roku 2010 tzv. Harmančekové čaje, napísali, citujem: „Post poslanca mestského zastupiteľstva v Žiline sa nevykonáva kvôli biznisu s mestom Žilina či jeho organizáciami.“ Naozaj, páni poslanci?

Keď niekto odrobí do mesiaca len pár hodín a dostane za to 5220 eur za rok, je to výsmech všetkým voličom.

DEJSTVO DRUHÉ – NALEJME SI ČISTÉHO VÍNA
   Žilinský Kuriér sa rozhodol prispieť k vyrovnaniu sa so zlodejskou minulosťou funkcionárov mes­ta – primátorov i po­slan­cov, a dovolil si napísať, ako prišiel za čias Slotu k budove bývalého Závodného klubu Po­zem­ných stavieb na Rondli vtedajší i terajší poslanec Plešinger. Slota a jeho poslanci, vrátane Plešingera, ktorý bol vtedy „v správnom čase na správnom mieste“, predali budovu poslancovi Plešingerovi na päťročné splátky aj s nájomníkmi, ktorí tento kšeft vlastne zaplatili. Mesto vtedy aj teraz malo a má povinnosť ­„hospodáriť s majetkom obce na prospech všetkých občanov“, teda nielen jedného. Prevod budovy, ktorej trhová hodnota je niekoľko miliónov, bol teda nezákonný a poslanec Plešinger by mal, keďže sa pasuje za „čistého“, buď budovu vrátiť alebo sa vzdať mandátu poslanca. Slota porušil zákon o majetku obcí a Plešinger sľub poslanca, keď sľúbil, že „bude ochraňovať záujmy obce“. Záujmom obce určite nebolo urobiť na úkor Žilinčanov z poslanca Plešingera majetného človeka, ktorý dodnes žije z benefitov Klubu na Rondli. A takýto poslanec, bez hanby a studu, podpíše výzvu na odvolanie kolegu?
   Sú tu aj ďalšie ekonomické „zaujímavosti“ – činnosť poslanca Fiabáneho na plavárni, financovanie centra (centier) voľného času Horný val 24, alias Žirafa, ručenie poslanca Petra Ničíka štátnym majetkom (terajšou budovou hotela Astória) za dvadsaťpäť milió­nový úver súkromnej osobe, ktorá úver nesplatila atď… Kuriér „zruší“ aj Slotove, aj Harmanove „amnestie“ tak, ako NR SR zrušila Mečiarove amnestie a pokúsi sa „upratať“ Žilinu tak, aby sa tu už nikomu neoplatilo kradnúť, klamať a podvádzať. Najmä poslancom nie, pretože slušní ľudia nekradnú a nepodvádzajú ani nezneužívajú moc, ktorú im zverili spoluobčania.

Slušní ľudia nekradnú a nepodvádzajú ani nezneužívajú moc.

DEJSTVO TRETIE – POMSTA
   Je povšimnutiahodné, že v útokoch na mesto a jeho funkcionárov, ako aj nepohodlných poslancov, sa vyskytujú tie isté mená poslancov – Bechný, Fiabáne, Maňák, bratia Ničíkovci, Plešinger, Chodelková etc. Tí sa najčastejšie vyskytujú s kritikou v Žilinskom večerníku, slovenských televíziách a na akciách OZ Proti korupcii (naozaj?) Vandy Tuchyňovej. Človeku to pripomína vlkov – aj tí najradšej lovia vo svorkách. Tzv. „nezávislí“ poslanci stvorili a v čísle 14 Žilinského večerníka uverejnili pamflet, ktorý nazvali Návrh na odvolanie poslancov Patrika Gromu a Branislava Delinčáka. Dôvody plávajú na vode a nehanbil by sa za ne ani majster Goebels, šéf nacistickej propagandy. Nemá význam rozpitvávať celý poslanecký paškvil, ktorý má formálne nedostatky (uverejnili ho skôr, ako ho dostali všetci poslanci a prerokovalo ho mestské zastupiteľstvo a jeho komisie), ale najmä vecné chyby na úrovni lží a poloprávd.
   „Nezávislí“ sa pohoršujú nad tým, že si v Žilinskom Kuriérovi robia politickú reklamu Groma aj Delinčák. Čitatelia sa môžu sami presvedčiť, že všetci autori v Kuriérovi píšu o meste, na rozdiel od „nezávislých“, pozitívne, konštruktívne a neotravujú ľudí večnými politickými šarvátkami. Nešíria skepsu, snažia sa ľuďom ukázať cestu k právnej a spravodlivej spoločnosti, pretože sú presvedčení, že taká cesta existuje. To, že si „nezávislí“ robia politickú reklamu vo Večerníku, je podľa nich úplne v poriadku. Že by platilo – čo je dovolené bohovi, nie je dovolené volovi?
   „Nezávislých“ mimoriadne pobúrilo, že Žilina Invest, Žilbyt a MsHK si v Kuriérovi v rokoch 2016 a 2017 objednali inzerciu za cca päťtisíc eur. Farizejsky opomenuli, že mesto a jeho organizácie zaplatili novinám Žilinský večerník, jeho vydavateľovi Publishing House, a. s. a spoločnosti ANTE 365, spol. s r. o., takmer 850 000 eur. Kuriér teda dostal 0,005 % z inzercie, ktorú mesto zadávalo iným médiám. To je dôvod na odvolávanie ako vyšitý! To je vysvedčenie, akú matematiku používajú „nezávislí“, dva a dva je dvadsať­dva, tak sme si to odhlasovali, lebo máme väčšinu.
   Ďalšie klamstvo je, že mesto a jeho organizácie zadávali inzerciu len v Kuriérovi. Je to lož, až sa musí slušný človek červenať. Pravda je, že inzercia bola aj v Žilinskom večerníku, aj v Pravde, SME a Hospodárskych novinách. Komentovať všetky, prepáčte za výraz, „kydy“ tzv. nezávislých poslancov je nehodné autora tohto článku. Nevie komentovať lži, pretože ctí pravdu.

Autori v Kuriérovi sa snažia ukázať cestu k právnej a spravodlivej spoločnosti.

DEJSTVO ŠTVRTÉ – FINÁLE – ROZHODNÚ ĽUDIA
   Tak ako ľudia donútili politikov zrušiť Mečiarove amnestie, aj Žilinčania majú povinnosť donútiť „svojich“ poslancov, aby sa začali starať o ich blaho. Je to psia poslanecká povinnosť. Preto chcem poprosiť ľudí, aby pomohli prekonať rezíduá (pozostatky) éry Slotu a Harmana a aby netolerovali úlety komunálnych politikov. Bez rozdielu. V opačnom prípade sa spokojne môžu vrátiť „staré dobré časy“. Poslancov, ktorí „vegetujú“ na radnici 10 až 25 rokov, by som už, byť ich voličom, poslal do politickej „penzie“. Aby nekazili čerstvý vzduch, ktorý začal do mesta prúdiť.


Michal Vlček
michal.vlcek@zilinskykurier.sk
Foto: ilustračné

Článok bol publikovaný v Žilinskom Kuriérovi č. 4/2017.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ