Pozor na kliešte

0
1875
Obojky proti kliešťom majú vysokú a dlhodobú účinnosť.

Radí vám veterinár

S prvými slnečnými lúčmi sa prebúdza príroda a s ňou aj naše problémy, ako bojovať proti kliešťom, ktoré sa prisajú na nášho psíka alebo mačičku. Môžeme niečo urobiť pre to, aby ich zvieratká nedostali? A čo robiť, keď ich už majú? Môžu dostať od kliešťa nejakú chorobu?

   Určite je prevencia účinnejšia ako liečba, prevencia nemá žiadne následky a z finančného hľadiska je vždy lacnejšia ako terapia. Čo teda môžeme robiť? Lieky, ktoré sa na tento problém používajú, sa nazývajú antiparazitiká. Podľa účinku sa dajú rozdeliť na antiparazitiká účinkujúce na vonkajšie aj vnútorné parazity, antiparazitiká účinkujúce len na vonkajšie parazity a antiparazitiká účinkujúce len na vnútorné parazity. Podľa liekovej formy sú to tabletky, pipety, pasty, kvapky a obojky.
   V prevencii proti kliešťom sú najrozšírenejšie obojky. Ich najväčšou výhodou je ich vysoká účinnosť a doba účinku. Pri tých najkvalitnejších je to od 6 mesiacov až do 8 mesiacov, čo pre majiteľa znamená ochranu počas celého obdobia výskytu kliešťov. Fungujú na princípe neustáleho uvoľňovania účinnej látky nielen na zviera, ale aj do okolia, alebo sa látka naviaže na tukovú vrstvu na koži psíka. Pri obojkoch, ktoré neustále vylučujú toxín do prostredia, by sa mal obmedziť kontakt psíka s deťmi. Zvieratá, ktoré majú obojky, by nemali spávať v posteli s majiteľom z dôvodu hygieny, toxín sa nepretržite vylučuje do prostredia! Obojky majú svoju typickú vôňu, dalo by sa povedať: čím viac ho cítiť, tým je účinnejší. Z tejto skupiny obojkov sú napr. Kiltix, Foresto. Druhá skupina obojkov je s uvoľňovaním účinnej látky do tuku – tieto obojky nezapáchajú, ale musia byť nasadené čo najtesnejšie kvôli kontaktu s kožou, ich typický zástupca je napr. Scalibor. Aby obojky účinkovali, musia byť nonstop na krku zvieratka. Najväčšou nevýhodou je ich cena, ale v prepočte na dobu účinku je cena porovnateľná s pipetami. Niektoré zvieratká však majú alergické reakcie na kontakt s obojkom, preto obojky nie sú ideálne pre alergikov.
   V posledných rokoch sa do popredia dostáva „nová“ lieková forma: tabletky. Ich zástup­ca je preparát Bravecto. Doba účinku je okolo 12 týždňov. Hlavná výhoda je účinnosť – ide o novú účinnú látku, ktorá sa používa len krátku dobu, kliešte a blchy si ešte nevyvinuli odolnosť na preparát. Tabletka je dobre ochutená, žravá. Nevýhodou preparátu je, že účinkuje až po prisatí kliešťa na kožu zvieraťa.
   Najväčšia skupina sú spot on „pipety“, najrozšírenejší preparát je asi Frontline spot on. Ide o prostriedok, ktorý účinkuje 4 – 6 týždňov proti kliešťom a 12 týždňov proti blchám u psa. Jeho účinnosť a doba účinnosti sú dané kvalitou kožného tuku, pravidelný kúpeľ znižuje dobu jeho účinnosti. Na trhu sú aj viaczložkové preparáty, ako napr. ­Vectra 3D, ktorá obsahuje zmes dvoch účinných látok, čo zvyšuje účinnosť preparátu. Doba účinku je cca 4 týždne.
   Každý preparát má svoje výhody a nevýhody, je len na voľbe majiteľa, akú formu ­ochrany zvolí. Odporúčal by som pred kúpou preparátu poradiť sa so svojím veterinárom, ktorý pozná zdravotný stav vášho psíka, mačičky. Treba si dávať pozor, nie všetky preparáty sú vhodné aj pre mačičku.
   Kliešte nie sú parazity, čo len „sajú“ krv, ale sú aj prenášači ochorení. V našich zemepisných šírkach začína byť dosť často diagnostikovaná babezióza, ktorá sa prejavuje apa­tiou, horúčkou, najčastejšie si majiteľ všimne tmavý moč. Ochorenie je veľmi nebezpečné, pokiaľ sa neodhalí včas, môže končiť smrťou. Z ďalších ochorení to môže byť borelióza, ktorá má viacej foriem. Klasická kliešťová encefalitída, ktorú poznáme u ľudí, nie je diagnostikovaná u psov. Ak majiteľ zistí prítomnosť prisatého kliešťa, treba ho odstrániť čo najskôr. Majiteľ si musí dávať pozor nielen na vytiahnutie kliešťa, ale aj na to, aby sám seba neinfikoval.
   Ja osobne odporúčam vyberať kliešťa pomocou takzvanej hokejky – je to pomôcka, ktorá je zahnutá a na konci má „véčkový“ výrez, ktorý sa podsunie pod kliešťa a môžeme ho pohodlne vytočiť. Je úplne jedno, či točíme vpravo alebo vľavo. Po vytiahnutí treba miesto poriadne vydezinfikovať a následne si poriadne umyť ruky a vydezinfikovať aj tie. Miesto vpichu treba pozorovať a v prípade začervenania, opuchu, nástupu apatie alebo teploty treba kontaktovať svojho veterinárneho lekára.
   Dúfam, že vám moje rady pomôžu. Ďakujem vám za váš čas.


MVDr. Juraj Paluš, veterinár
Foto: ilustračné

ZANECHAŤ ODPOVEĎ