Budatínskym parkom prešlo 30‑tisíc návštevníkov

0
769

   Žilinská župa umiestnila v Budatínskom parku dve sčítacie zariadenia, ktoré od 25. augusta 2016 monitorujú pohyb chodcov. Na základe elektronických údajov župa zistila, že za mesiac prešlo areálom 30 470 návštevníkov. „Budatínsky park je od roku 1963 spolu s hradom národnou kultúrnou pamiatkou a odkedy je v našej správe, podarilo sa nám zveľadiť jeho okolie a vďaka investícii takmer 700‑tisíc eur ho pred piatimi rokmi aj kompletne zrevitalizovať. Je vyhľadávaným miestom pre turistov a veľmi ma teší, že popularitu dnes vidíme už aj v reálnych číslach,“ uviedol predseda ŽSK Juraj Blanár. Podľa jeho slov sú sčítače umiestnené pri vstupoch do hradného areálu na oboch stranách. Najpopulárnejší je park cez sviatky a víkendy. „Priemerne ním prejde okolo 900 chodcov. No túto posled­nú nedeľu už máme rekordné číslo, a to 1818 návštevníkov, ktorí sa vybrali na prechádzku alebo sa rozhodli navštíviť samotný hrad,“ informoval J. Blanár.
   Koncom júla v Budatíne otvorila župa i nové hradné priestory a kaplnku, čím láka záujemcov na unikátne prehliadky. „Zrekonštruovaná je časť druhého a tretie nadzemné podlažie a okrem artefaktov histórie očarí turistov aj jedinečná expozícia drotárstva. Záujem je i o barokovú kaplnku z 18. storočia. Je to nádherný priestor, ktorý prirodzene upúta,“ priblížila riaditeľka Považského múzea v Žiline Zuzana Kmeťová. Jedna z najstarších architektonických pamiatok na území krajského mesta prešla od roku 2009 obnovou za viac ako päť miliónov eur a Žilinský kraj plánuje do budúcnosti ďalšie okolo dvojmiliónové investície. „Momentálne dokončujeme obnovu vonkajších fasád a čaká náš ešte rekonštrukcia hospodárskych budov pred hradom,“ dodal žilinský župan.
   Sútok riek Váh a Kysuce okrem Budatínskeho hradu s parkom ponúka tiež cyklotrasu BikeKia, ktorá je rovnako v správe Žilinského kraja. Na nej župa zaznamenáva prostredníctvom sčítača pohyb cyklistov už od minulého roka. Najobľúbenejšou je stále nedeľa, ktorá priláka okolo 800 bajkerov.


Lenka Záteková, hovorkyňa ŽSK, foto: archív ŽSK

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokJeden mesiac, tri turnaje
Ďalší článokGuláš Hokkaido

ZANECHAŤ ODPOVEĎ