Má to zmysel?

0
812
Žilinský Kuriér - posol dobrých správ

Žilinský Kuriér 2/2016

   Prvé číslo Žilinského Kuriéra nepochybne vyvolalo rozruch, pohoršenie i nadšenie. Chvála Pánu Bohu, veď noviny, ktoré nikomu nič nepovedia, ktoré každému lezú do zadku, ktoré nemajú žiadny názor, také noviny nestoja ani za ­fajku dymu. O obsahu Kuriéra sa živo diskutovalo aj v Terchovej a ľudia sa pýtali – čo chcete, dostať po papuli, omrzel Vás život? Teší nás, že aj žilinskí mestskí poslanci nás majú radi. Čítali nás na mestskom zastupiteľstve a venovali nám takmer dve hodiny. Vďaka. Niektorým nie je pochuti, keď sa hovorí o zlodejstvách, keď ľudia chcú vedieť, ako prišli naši papaláši k majetkom. Ak naozaj statočnou prácou, klobúk dole. Ale ak nie, tak arivederči.
   Skeptici hovoria – čo buntošíte, však sa kradne odjakživa a kradnúť sa bude až do súdneho dňa. Nuž, je pravda, že sa kradlo, kradne a aj sa kradnúť bude, ide len o tú únosnú mieru, ide o to, aby desať percent obyvateľov zemegule nevlastnilo 90 percent jej bohatstva. Fakt je, že sa kradne, ba rabuje tak ako nikdy v ­minulosti, ani Turci nenarobili toľko škody ako novodobí zlodeji. Aj vrabce čvirikajú, že nikoho štát nezavrel preto, lebo poveril zlodejov, aby zatvorili sami seba.

Vďaka. Niektorým nie je pochuti, keď sa hovorí o zlodejstvách, keď ľudia chcú vedieť, ako prišli naši papaláši k majetkom. Ak naozaj statočnou prácou, klobúk dole. Ale ak nie, tak arivederči.

   Áno, mnohí z nás majú bruchá plné, ale koľko je medzi nami ľudí, ktorí sú odkázaní na pomoc štátu a nedostanú ju? Treba sa opýtať dôchodcov, ako sa im žije z mizerných penzií, podnikateľov, ktorí platia extrémne vysoké dane, odvody a pokuty, zamestnancov, ktorým štát zhrabne zo 100 zarobených eur vyše 60 eur, zdravotne postihnutých, ktorí nemajú ani peniaze, ani opateru. Iste, sú tu aj pozitíva, ale ruku na srdce – nemohli by sme sa mať oveľa lepšie? Odbiehajú nám Česi, ale aj celá Európa. Nikoho netrápi, že Slovensko zaradili nadnárodné inštitúcie (OECD) v miere korupcie na druhé(!) miesto na svete po Mexiku?
   Áno, kradlo sa a kradne sa. Raz brali chudobní bohatým, ale častejšie brali bohatí chudobným. To je aj prípad dnešného Slovenska. Jiří Suchý, český muzikant, porovnal socialistických a kapitalistických zlodejov a vyšli mu zaujímavé skutočnosti. Podľa neho kapitalizmus je lepší ako socializmus, ale horší, ako si myslel. Skutočný rozdiel medzi nimi je v tom, že za socializmu zlodeji kradli toaletný papier, mydlo, ceruzky, v kapitalizme zlodeji kradnú fabriky, ktoré vyrábajú toaletný papier, mydlo a ceruzky.
   V socializme robotníci dostávali prebytky. V kapitalizme sú robotníci prebytkom. V socializme kradlo veľa ľudí, ale málo. V kapitalizme kradne málo ľudí, ale zato hodne. V socializme sa o zlodejoch písalo v čiernej kronike a sedeli v base. V kapitalizme sa o zlodejoch píše ako o celebritách a sedia v daňovom raji. Aby Suchý nedemotivoval národ, na záver zlodejskej analýzy napísal múdrosť, citujem: „Sračka a Alzheimer je veľmi nepríjemná kombinácia. Utekáš a nevieš kam…”
   Vráťme sa však k otázke – má to zmysel? Sme podobne ako väčšina našich čitateľov presvedčení, že má.


Mgr. Branislav Delinčák

ZANECHAŤ ODPOVEĎ